Fra Dario Dodig predvodio misu zadušnicu za poginule branitelje Brotnja

18. rujna u Čitluku je na dostojan i svečan način obilježen Dan hrvatskih branitelja općine Čitluk i 22. obljetnica uspješnog organiziranja obrane Brotnja i hrvatskog naroda u BiH. Jučerašnjha svečanost započela je polaganjem vijenaca i molitvom ispred Spomen-obilježja u središtu Čitluka, a nastavljena koncelebriranom svetom misom zadušnicom za Brotnjake poginule u Domovinskom, koju je u prepunoj župnoj crkvi Krista Kralja predslavio čerinski župnik fra Dario Dodig. 

Nadahnuta fra Dariova propovijed

Nakon što je na početku misnog slavlja čitlučki župnik fra Miro Šego pročitao je imena 39 u Domovinskom ratu poginulih vitezova Brotnja, te pozdravio rodbinu poginulih, i sve ostale nazočne, fra Dario Dodig je nastavio slaviti svetu misu. U svojoj nadahnutoj propovijedi , koju prenosimo u cijelosti, fra Dario je rekao:

Poštovane obitelji i prijatelji!

Draga braćo i sestre!

Vjera nikad nije jednostavna. Još teže je vjerovati pred smrću i umiranjem. Smrt donosi zabunu. A Isus nam kaže: neka se ne uznemiruje srce vaše. Isus nama poručuje: samo vjerujte u mene! Ne bojte se, ja sam s vama. Sv. Pavao još na to govori kako sve patnje sadašnjega svijeta nisu ništa prema budućoj slavi koja se ima očitovati u nama. Uvjeren sam: ni smrt, ni vlast, ni patnje, ni opasnosti neće nas moći rastaviti od ljubavi Božje u Kristu Isusu (Rim 8,18). Iz ovoga vidimo kao da je sv. Pavao osjetio ljepotu neba. To je krepost nade koju je živio pouzdavajući se u Boga.

Tako je bilo i s našim braniteljima. Nitko ih nije mogao odvratiti da idu i brane svoju rodnu grudu. Bili su spremni na sve, pa i pod cijenu svoga života.

Iako je danas kada ih se spominjemo, molimo za njih, prikazujemo ih Gospodinu u sv. misnoj žrtvi svaka riječ previše, jer oni su i danas živi govor svima nama. Ipak ne možemo šutjeti nad njihovom žrtvom. Jer Evanđelje je radosna poruka koja donosi pouzdanje i sigurnost da smo spašeni. Isus je jasno rekao na grobu svoga prijatelja Lazara: Ja sam uskrsnuće i život. Tko u mene bude vjerovao, ako i umre živjet će (Iv 11,25). Isus nam jasno kaže: ja sam pobijedio smrt i vodim vas u život.

Tako je i našim braniteljima koji su svoj život položili za slobodu, braneći svoje. Oni su, mogli bismo reći, goloruki s krunicom u ruci, molitvom na usnama krenuli braneći svoje, a nikoga ne napadajući. Živjeli su za ideale za koje se isplati i umrijeti kako kaže pjesnik. Ti ideali su ih i nosili. Ta izvanredna snaga ih je pokretala. Oni su znali ako i umru da time sve ne završava. Odnos između Boga i čovjeka ne trga se smrću. U svjetlu naše vjere smrt nije ono posljednje, nego početak za jedna sasvim novi život. Vjera nam daje snagu za život.

Vama drage obitelji i prijatelji pokojnih branitelja. Vjera je njima davala snagu da su bili spremni sve ostaviti i obitelji, oni koji su bili oženjeni, ženu i djecu, da bi branili svoje. Nitko ih od toga nije mogao odvratiti. Baš tu vidim ispunjenje onih Isusovih riječi: nema veće ljubavi od ove položiti svoj život za braću. Oni su to učinili. Uložili su život da bismo mi živjeli. Moramo to duboko cijeniti i poštivati i mlađe naraštaje tomu učiti.

Vidimo iz svega toga da smrt nije kraj. Oni su živi govor nama danas ovdje okupljenima. Oni su poruka da onaj koji život daje, opet ga prihvaća u svoje naručje kao svoje ljubljeno dijete. Nebo se otvorilo nad njima. Kao da se nad njima čuje onaj Očev glasi koji ih prihvaća i prima: Ti si sin moj u tebi mi sva milina! Ali isto tako oni su nam jedna poruka: vjere, nade i ljubavi. Da ovo naše vrijeme ne bude vrijeme sebičnosti, egoizma, uskogrudnosti, vrijeme tame i mraka. Nego, oni su nam poruka da se isplati žrtvovati, biti nesebičan, solidaran, ne gledati samo na sebe, nego biti čovjek za drugoga, biti čovjek čovjeku brat, prijatelj koji će učiniti i željeti dobro. To je poruka nade, ohrabrenja, ali i oporuka njihova svima nama.

Poruka je to koja obvezuje. Poruka kao imperativ našemu vremenu kada se sebični interes stavlja ispred svega, kada ljudi gledaju samo na sebe, kada caruje korupcija, kako kaže današnji papa Franjo koje je zlo našega vremena i koja se ne može oprostiti, dok se ne ispravi, okaje, danas kada ljudi varaju jedni druge, kada je zavladao materijalizam iznad svega, kada ljudi samo razmišljaju o uživanju, lagodnom životu bez reda i rada, kada kršćanstvo i vjera su samo paravan i formalizam iza kojega se ljudi samo skrivaju, a ne žive ono za što su naši branitelji život položili. Samo nesebičan čovjek, koji je spreman na žrtvu, kojemu je vjera život, nada vizija, ljubav djelo ostaje svijetla točka, poruka nad vremenom, ideal za koji se isplati živjeti. Tu vidim snagu Duha Božjega, poruku Evanđelja, da ne živimo lažan život, iskrivljenu savjest, nego pravo, iskreno, predano, vjeru koja pokreće na dobro za bližnjega. To je blago o kojem Isus govori u Evanđelju. Blago nepropadljivo, svjetiljka koja unosi svjetlo u srca naša, poruka nade i ohrabrenja prema svima koji su klonuli i vide da više nama smisla dalje.

To je poruka naših branitelja koji nam i danas dovikuju za što su se borili i život svoj položili. To je nama obveza da u ovakvu stanju ne smijemo ostati što nam ga svijet daje, nego mijenjati bolesno stanje, bolesno tkivo treba odstraniti kako bi živjeli zdrav život po svakoga a ne samo za sebe. Vjerujem da ako se to bude mijenjalo daće i naši pok. branitelji biti zadovoljni za što su se borili. Trebamo zemlju poštenja, požrtvovnosti, općeg dobra, uvijek gledajući na brata pored sebe kao na sebe samoga. Amen.

Svečani mimohod kroz Čitluk

Predvođeni mladima s brojnim zastavama ratnih postrojbi Brotnja te akordima Prvog benda vojnog orkestra Oružanih snaga BiH, sudionici jučerašnje svečanosti nakon svete mise u svečanom su se mimohodu uputili Ulicom kralja Tomislava do Hotela Brotnjo gdje je održana svečana akademija na kojoj su evocirane uspomene na Brotnjake koji su svoje živote položili za slobodu i opstojnost hrvatskog naroda na ovim prostorima i 22. obljetnicu organiziranog otpora Brotnjaka srpsko-crnogorskom agresoru. Svečanost je počela intoniranjem Lijepe naše i minutom šutnje za 39 u Domovinskom ratu poginulih branitelja Brotnja, što je  popraćeno prikazivanjem njihovih slika koje su izmamile mnoge suze i tihe uzdahe nazočnih.

Riječ čitlučkog načelnika Ive Jerkića

Potom se u ime organizatora, rodbini poginulih, čitlučkim braniteljima i brojnim pripadnicima postrojbi  HVO Brotnja, predstavnicima čitlučkih udruga, gostima i uzvanicima prigodnim riječima obratio čitlučki načelnik Ivo Jerkić. On je tom prilikom svima čestitao Dan branitelja i 22. obljetnicu  prvih obrambenih postrojbi na području na području općine Čitluk, te uz ostalo kazao:

- Općinsko vijeće Čitluk u listopadu 2010. godine donijelo je odluku o određivanju dana branitelja općine Čitluk kojom je usvojen prijedlog Odbora za pitanja branitelja i ratnih stradalnika da se 18. rujna u Čitluku obilježava dan branitelja . Od tada već treću godinu zaredom na organiziran i dostojanstven način obilježavamo dan osnivanja prvih obrambenih postrojbi na području Brotnja. Tog 18. rujna  započela je obrana Brotnja u kojeg su bile u uperene smrtonosne cijevi. Nošeni nacionalnim nabojem, branitelji svojih stoljetnih ognjišta uhvatili su se u koštac s neprijateljem koji je došao na rubne dijelove općine Čitluk. Čistim srcem, hrabrošću i vojničkim umijećem branitelji Brotnja su branili i obranili živote sviju nas i na taj nas način zadužili. Zato je dužnost svih nas čuvati dragocjenu slobodu i uspomene na  Domovinski rat - rekao je čitlučki načelnik Ivo Jerkić te izrazio uvjerenje da ćemo dočekati oslobađajuću presudu za šestoricu nepravomoćno osuđenih haaških uznika.

Predavanje prof. dr. sc. Ivice Ive Lučića o uzrocima i posljedicama rata u BiH

Na jučerašnjoj svečanosti pročitani  su najbolji literarni radovi učenika iz tri osnovne i čitlučke Srednje škole, pisani na temu o Domovinskom ratu.  Uz to, poučno predavanje o uzrocima  i zbivanjima prije i tijekom Domovinskog rata u BiH, nazočnima  održao poznati povjesničar prof. dr. sc. Ivica Ivo Lučić s Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, koji je tom prigodom, uz ostalo, kazao :

- Uzroci rata u BiH nisu i nekakvom konkretnom događaju, nisu u nekakvom iznenadnom nacionalizmu koji se pojavio kao nešto nepredviđeno i incidentno, nego su, zapravo, bili duboko u strukturi komunističkog sustava, znači nedemokratskog, totalitarnog. I kad se taj sustav, taj ideološki konstrukt, sudario  s realnošću, on se raspao. Kao što se i ono socijalističko gospodarstvo raspalo kad se suočilo s tržišnim, kad je trebalo izići na tržište i pokazati svoju vrijednost. To su nekakvi uzroci rata, a što se tiče  posljedica, osim kompletne tragedije koja se praktično dogodila svim narodima u Bih i bivšoj Jugoslaviji, a najviše Hrvatima, pa o Bošnjacima muslimanima ovdje u BiH. Zapravo znamo kakvi su rezultati tog rata. Rat je zaustavljen intervencijom međunarodnih snaga, prije svega SAD-a, i opet napravljena je  Bosna i Hercegovina kao jedan konstrukt koji nije uvažio realnost, nego je više rezultat nekakvih očekivanja jedne ideologije. Tu su naši  problemi i sada opet treba nešto učiniti da u budućnosti izbjegnemo konflikte, sukobe ili, ne daj Bože nekakav rat - uz ostalo je kazao prof. dr.sc. Ivica Ivo Lučić.

Na svečanoj akademiji pročitani su najbolji literarni radovi učenika OŠ Čitluk, Čerin i Bijakoviće te čitlučke Srednje škole, pisani na temu o Domovinskom ratu.  Kažimo i to da su jučerašnji  proslavu Dana branitelja općine Čitluk svojim nastupom uveličali Prvi band vojnog orkestra Oružanih snaga BiH, ženska klapa Smilje, recitatori  i mladi glazbenici  te da je slavlje branitelja nastavljeno je druženjem u Hotelu Brotnjo uz prigodan domjenak.

Mile Pavlović

Top