PROSLAVLJEN SV. STJEPAN PRVOMUČENIK

 

Jučer je u našoj župi proslavljen blagdan sv. Stjepana Prvomučenika, nebeskog zaštitnika župe.

Župna zajednica za dostojnu proslavu pripremala se trodnevnom duhovnom obnovom, a jučer je kod spomen obilježja odana počast svim poginulim braniteljima, te su slavljene jutarnja misa, svečano misno slavlje u 11 sati te večernja misa.

Prije početka središnjeg svečanog misnog slavlja, kod spomenika poginulim braniteljima polaganjem vijenca i paljenjem svijeća odana je počast svim stradalima domoljubima iz župe Čerin, na istom su mjestu izrečene prigodne molitve i izvedena „Lijepa naša“, nakon čega je uslijedila procesija s kipom sv. Stjepana Prvomučenika.

Središnje misno slavlje predvodio je fra Mićo Pinjuh, koji je pred okupljenim mnoštvom nadahnuto propovijedao i nazočnima skrenuo pozornost na nekoliko negativnih pojava. Tako je fra Mićo na početku svoje propovijedi upozorio na neslogu u hrvatskom narodu, pokušaje da se ospori krvlju plaćena sloboda, veliku pojavu crnila i negativne demografske podatke.

– Bog je tijekom povijesti činio najrazličitija čudesa. Po svecima i svetim ljudima je liječio različite bolesnike, čak je i one koji su bili prešli u vječnost vraćao u život, samo jedno jedino čudo nije ponovio. Čovjeka je jednom stvorio. Udahnuo mu dušu i poslao ga da nastavi obogaćivati zemlju novim ljudima… Braćo i sestre, ako čekamo da Gospodin Bog nekom čudesnom intervencijom poboljša sliku nataliteta hrvatskog naroda općenito u ovi dijelovima, onda ćemo uzalud čekati – poručio je fra Mićo Pinjuh i pozvao mladiće i djevojke na odgovornije ponašanje.

Nastavljajući svoju propovijed fra Mićo Pinjuh je kroz nekoliko primjera pokazao da u hrvatskom narodu postoje mladi ljudi koji su obrazovani, sposobni i kadri raditi za dobro svog naroda i svoje Crkve, te se posebno osvrnuo na odnos ljudi prema Bogu.

Komentirajući ovaj odnos, fra Mićo je kazao kako mu se čini da su se ljudi u posljednje vrijeme previše oslonili na sebe i da se Boga sjete samo kada zapadnu u probleme koje žele brzo riješiti. Ukoliko se problem ne riješi u kratkom roku, ljudi stječu dojam da ih Bog ne čuje i ne uslišava njihove molitve, što je netočno.

– Ja ne bih vjerovao u Gospodina Boga, za koga kažemo da je beskrajno pravedan, ako bi jedan Oče naš, jedna Zdravo Marija, jedan novčić dat siromahu ostao bez odgovora s Njegove strane. Beskrajno pravedni to ne čine – naglasio je fra Mićo Pinjuh i kazao kako je percepcija ljudi da ih Bog ne čuje i ne uslišava njihove molitve pogrešna, te dodao:

– Duboko vjerujem, da kada stanemo pred lice Božje i kada budemo vidjeli sve odgovore Gospodinove na naše molitve, pa i one najkraće, da će se mnogi od nas, i ja s vama, zastidjeti što smo sumnjali u Njegovu dobrotu i Njegovu milost.

Na kraju svoje propovijedi, fra Mićo je prisutnima predočio jednu istinu i pozvao na korjenite promjene.

– Ovo danas je prvi dan ostatka moga i tvoga života. Ako smo svjesni da puno toga, ili barem dio toga, do ovoga dana nije bilo dobro, ovo je prvi dan kada možemo podvući crtu, napraviti preokret i ostatak svoga života učiniti potpunijim, sadržajnijim i Bogu dražim –zaključio je fra Mićo Pinjuh.

Zahvaljujući svima na sudjelovanju u pripremi i samoj proslavi blagdana sv. Stjepana Prvomučenika, fra Tihomir Bazina, župnik župe sv. Stjepana Prvomučenika, naglasio je dobar odaziv na trodnevnu duhovnu pripravu i samu proslavu sv. Stjepana. 

Fotografije možete pogledati OVDJE.

Top