Proslavljen blagdan sv. Stjepana na Čerinu

Župa Čerin proslavila je blagdan sv. Stjepana Prvomučenika, zaštitnika ove župe. Za ovaj blagdan žitelji Čerina su se pripremili trodnevnicom u sklopu koje je prof. dr. mons. Tomislav Ivančić iz Zagreba predvodio duhovnu obnovu. A posebno svečano na  proslavi u Čerinu bilo je i iz razloga što su fra Mika Stojić i fra Mića Stojić, uz don Vinka Raguža, župnik župe u Aladinićima i mons. Petra Rajiča proslavili 25. godina svećeništva.

 

Uz dvojicu slavljenika iz župe Čerin središnjem misnom slavlju koje je predvodio prof. dr. msgr. Tomislav Ivančić bio je prisutan don Vinko Raguž, dok je mons. Petar Raič bio odsutan.

Na sam blagdan sv. Stjepana program obilježavanja dana zaštitnika župe Čerin započeo je svečanim blagoslovom novoizgrađene ceste koja povezuje Dragićinu i Čerin, a Božji blagoslov na novoizgrađenih 720 metara ceste i na njene buduće korisnike zazvao je župnik župe Čerin fra Dario Dodig.

Nakon čega su kod velebnog spomenika braniteljima i svim žrtvama ratova i poraća pored crkve u Čerinu načelnik općine Čitluk Ivo Ino Jerkić, predsjednik Vlade HNŽ Denis Lasić, ministar zdravstva HNŽ-a dr. Mladen Bošković, predsjednik Općinskog vijeća Čitluk Marin Radišić, predsjednica Udruge obitelji poginulih hrvatskih branitelja Lidija Šarac i Ivan Sabljić, predsjednik Odbora za pitanja branitelja položili vijenac i zapalili svijeće, te se uz molitvu prisjetili svih stradalih.

Program obilježavanja sv. Stjepana nastavljen je tradicionalnom procesijom s kipom sv. Stjepana, poslije koje je mons. Ivančić, uz koncelebraciju velikog broja svećenika, započeo Misu na kojoj se okupilo nekoliko stotina župljana župe Čerin i njihovih gostiju.

Propovijedajući mons. Ivančić , koji je do sada izdao 86 knjiga prevedenih na trinaest jezika, govorio je o važnosti darivanja i kazao kako smo na zemlji kako bismo davali i da smo ono što nismo spremni dati izgubili zauvijek, a za sv. Stjepana je kazao kako je bio čovjek pun mudrosti i duha. „Mudar čovjek je dobar, on je moralan. Mudar čovjek je radin. Mudar čovjek je uvijek dobrotvoran i dati će svakome tko treba. Mudar čovjek puno čita, puno razmišlja, diskutira. On zna. Mudraca možete uvijek pitati on sve zna.“ kazao je Ivančić.

„Ljudi koji puno imaju a ne mogu dati, oni su već u paklu. Oni unutra gore. Oni bi htjeli svojim imanjem sebi spasiti život i zdravlje, ali sebi  uništavaju život. Treba biti bogat prijatelji, treba raditi da imaš puno toga ali ne da za sebe zadržiš nego da znaš darivati. Ako si sposobniji od drugih ljudi to je zato da daruješ... Naše su majke najpoštenije i najpoštovaniji ljudi na svijetu zato jer se totalno daju djeci i totalno žive za njih. Stjepan je bio pun duha, mi smo nažalost puni materije“ kazao je Ivančić  objašnjavajući kako mnogi  svoj cijeli dan provode tako da njihov duh umire i da oni samim tim nestaju kao osobe, dodajući kako bez obzira na sve tijelo stari i mora umrijeti,  a da duh treba nove misli i nove plemenite ideale.

Nakon današnjeg središnjeg misnog slavlja,  večernjeg misnog slavlja i blagoslova djece i mladih s roditeljima program obilježavanja sv. Stjepana na Čerinu završit će nastupom klapa.

Fotografije sa proslave blagdana sv. Stjepana možete pogledati u našoj FOTOGALERIJI

Top