Dani kruha i zahvalnosti - Čerin 14. listopada 2012.

Dobar ti dan, zlato moje na stolu.
U tebi je toliko žuljeva, toliko muke
Da sva moja obitelj, skupljena u kolu
Pred tobom u molitvi sklapa ruke.
I mrvu tvoju ljubim, tvoje zrno,
U kojem sazdan je ratarski mar.
I onaj što okrunjen bijaše trnom
U tebi je gledao Oca, a ne stvar.
Kruhu moj, ti tijelo zemlje i roda,
Blagujem te sa štovanjem i nadom.
Sami smo za stolom podno nebosvoda,
Stvoreni poštenjem, ljubavlju i radom.
S ljubavlju te kušam, na mrvicu pazim.
U tebi vidim pretke, orače i sijače.
I kao da nekom divnom stazom slazim
I nad hljebom kao dijete plačem.
Nauči me skromnosti, kruhu moj,
Ne daj da budem bahat i braći svojoj stran.
S dobrima te kušam, sve više bivam svoj
I ne sanjam život, nego živim san.

Dani kruha, dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se u mjesecu listopadu. Tako su danas poslije Svete Mise na Čerinu u župi sv. Stjepana  čerinski osnovnoškolci zajedno sa svojim učiteljicama izlagali radove svojih ruku, i ruku njihovih majki. Prema mnoštvu prekrasnih izloženih proizvoda moglo se lako zaključiti da su se djeca naprosto natjecala, tko će ljepši kruh, pecivo i druge proizvode od brašna pripremiti, donijeti i prodati za tu izložbu. Vesela, nasmijana djeca su po simboličnim cijenama prodavala svoje proizvode, te od sakupljenog novca planiraju nabaviti materijal potreban za njihove učionice i školu. Stoga je i ovogodišnja tradicionalna i korisna akcija pučkoškolaca OŠ Čerin za svaku pohvalu.

(Pero Petrušić)

Fotogalerija sa ovogodišnjeg Dana kruha i zahvalnosti.

Top