LETAK ZA PROSLAVU SV. STJEPANA 2018.

 

Cijeli letak, na kojem je program duhovne obnove, molitva i litanije sv. Stjepanu možete uzeti u svim našim crkvama ili preuzeti OVDJE. 

Plakat možete pogledati i preuzeti OVDJE.

 

Poštovani župljani,

kao i svake godine, nalazimo se pred trodnevnicom sv. Stjepanu našemu nebeskome zaštitniku. Svetac je to koji nije toliko „popularan“ među narodom, ali je u povijesti Crkve ubilježen kao prvi mučenik koji je dao svoj život za Krista. Tek nakon njega dolazi ono mnoštvo mučenika koje možemo pronaći u kalendaru Katoličke Crkve. Svima njima zajednička je ljubav prema Isusu Kristu i Crkvi. Ljubav je to koja nadilazi sva ljudska kalkuliranja i sve naše ljudske želje i potrebe na ovome svijetu u koji smo poslani ostaviti trag. Istina je da i danas iza sebe ostavljamo različite tragove. Neke od njih poželjno je slijediti, a neke bi bilo pametno izbjegavati u širokome luku.

Velik je, a ujedno i opasan, dar slobode koji nam je Bog darovao. U svojoj slobodi možemo učiniti puno toga. Možemo birati između dobra i zla. Možemo ići putovima kojima želimo, bez da će nas itko moći zaustaviti. Pitanje je samo: koji je cilj našega životnoga hoda i donosi li naš cilj vječnu radost ili neko prolazno i kratkotrajno zadovoljstvo koje se manifestira osjećajem još kratkotrajnije sreće? Sačuvati svoj život pod svaku cijenu ili ga dati Bogu na raspolaganje po uzoru na sv. Stjepana!?

Jasno je da većina nas danas nije pozvana otići u smrt kao što je otišao sv. Stjepan, ali svi smo pozvani svjedočiti svoju vjeru i svoju opredijeljenost za Isusa Krista. Za takvo svjedočenje ne trebamo čekati neke izvanredne prilike, jer ih možda nikada nećemo niti imati, nego svakodnevno živjeti svoju vjeru u onom okruženju u kojemu živimo u zajedništvu ljudi koji su nam poslani i od Boga darovani. Mi nemamo neko drugo vrijeme i nemamo idealne ljude oko sebe. Okružuju nas ljudi koji su slabi i grešni kao što smo i mi sami. I upravo tu možemo i moramo pokazati tko smo, što smo i kome pripadamo. Mijenjanje svojih opredjeljenja i mišljenja sasvim sigurno ne vodi nas nečemu dobrome. Možda ćemo lakše, sigurnije i bezbrižnije živjeti na ovome svijetu, ali ne smijemo zaboraviti da smo mi samo „putnici i pridošlice“ čija je domovina na nebesima. Bez vjere u vječni život sve drugo je zapravo potpuno besmisleno.

Svima nama jasno je da se nalazimo u različitim poteškoćama, bilo osobnima, obiteljskima, mjesnima ili državnima. Jasno nam je i da život ponekada nije pošten i pravedan, ali ne smetnimo s uma da sam i ja jedna karika u tome društvu koja se ne smije dati zavesti i poći linijom manjega otpora.

Godišnja proslava sv. Stjepana prilika je svima nama, cijeloj župi, da se okupimo kao zajednica u molitvi i tražimo zagovor sv. Stjepana za svoje osobne, ali i zajedničke molitvene nakane. Molimo u ovoj trodnevnici na poseban način za naše obitelji, ali i za nova duhovna zvanja. Svjedoci smo da su obitelji ugrožene i da se nalaze u različitim poteškoćama, a upravo iz takvih obitelji dolaze i nova duhovna zvanja koja su nam itekako potrebna. Budimo otvoreni na poticaje Duha Svetoga da mognemo svoj život što više suobličiti životu Isusa Krista. Teška je to zadaća, ali nije neostvariva.

Ove godine za propovjednike smo uzeli trojicu naših župljana (fra Mika, fra Gojko i fra Mićo) koji su na službi u Švicarskoj. Fra Ivan, nažalost, nije mogao zbog svojih obveza u misiji. Također, prvi dan trodnevnice svetu misu slavit će fra Branimir Musa koji je u ovoj župi djelovao kao mladomisnik, a koji je mnogima od vas ostao u jednom lijepom sjećanju.

Svima vama želimo da vam ova trodnevnica, kao i sama svetkovina, bude duhovno plodonosna te da je proslavimo u duhovnoj radosti. Neka vas sve, a na poseban način naše stare i nemoćne, po zagovoru sv. Stjepana čuva i blagoslovi Svemogući Bog!

Fra Tihomir Bazina

Fra Hrvoje Miletić

Čerin, srpanj 2018.

 

Top