Župa sv. Stjepana Čerin: U zagrljaju Crkve vjeruju u postizanje svojih prava

U blizini Međugorja nalazi se župa Čerin koja je posvećena sv. Stjepanu prvomučeniku. Pripada Mostarskoj biskupiji, a župom od njezina osnutka upravljaju hercegovački franjevci. U predstavljanju župnik fra Dario Dodig kaže da župa ima 4.137 vjernika i svi su katolici. Unatoč blizini Međugorja, mjesta u koje dolaze hodočasnici iz cijeloga svijeta, i na Čerinu je više umrlih nego rođenih.

 

Tako je u prošloj godini u matice upisano 57 umrlih, dok je 50 bilo krštenih. Prvu pričest primilo je 58 djece, dok je bilo 136 krizmanika iz dvije generacije. U župi je bilo 31 vjenčanje. »Za ovakvu župu to nije dobar pokazatelj«, kaže župnik o. Dodig. »Sedma smo župa po veličini u Hercegovini i trebala bismo biti u pozitivnoj statistici. Prvo vidim problem u sustavu pomodarstva, onaj koji se zove 'Zweikindersystem'. Djece nema puno, a drugi je problem što se i dalje svijet odseljava (premda tu postoje dobri uvjeti za život), bilo da odlaze u Čitluk kupujući stan, bilo da odlaze u inozemstvo, u Hrvatsku ili u Mostar. Neženje su poseban problem cijele Hercegovine. Što se tiče socijalne slike, tu ljudi solidno žive, imaju velike obrte u Čitluku, zapravo oni drže većinu obrta, zatim naslonjeni su na Međugorje, posebno onaj dio koji graniči s Međugorjem.«

Većina je župljana redovno na misi

 

»Jako je radišan narod, velika njihova djelatnost je vinova loza, skoro sve kuće proizvode vino i rakiju i druge proizvode od vinove loze i distribuiraju diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine«, - nastavlja župnik Dodig. »Glede siromašnih, mi imamo dobro organiziran 'Kruh sv. Ante', tako da se tri puta godišnje obiđe sve potrebne. Od tisuću obitelji pedeset ih je kojima dajemo novčanu pomoć. Ona je simbolična, osim onih koji se obrate iz različitih potreba. Izvrsno funkcionira sustav solidarnosti, jer narod je plemenit i jako osjetljiv. Naprimjer, u sve obitelji podijelimo u korizmi kase, a u Velikom tjednu taj se novac e prikupi i podijeli potrebnima.

Imamo vjeronauk za prvopričesnike, krizmanike, zatim povremeno organiziramo tribine ili druge skupove. Nastojimo katehizirati mlađe obitelji. Tu su mladi jako dobro organizirani. Aktivni su u svemu, od kulturnih događaja do prikupljanja pomoći za potrebne. Sami sve pripremaju, osnovali su molitvenu skupinu. Imamo pastoralni centar u kojem se oni okupljaju. Nema razloga odavde odlaziti, po mom mišljenju ljepše je ovdje živjeti. No, više je to neki određeni trend. I ti koji odu u Čitluk ili Mostar, oni su tu svaki vikend. U prošloj godini podijeljeno je 60.000 pričesti, dakle tu se narod ispovijeda, pričešćuje moli. Većina je župljana redovno na misi.«

Uz župnika u pastoralu su fra Ivan Ivanda i fra Ignacije Alerić. »Imamo sve redovno u pastoralu, krštenja, ispovijedi, pričesti, zapravo radimo sve u dogovoru sa župnikom koji je vrlo aktivan. Predajem još vjeronauk u osnovnoj školi. Župa je poprilično velika, radim s krizmanicima i s ministrantima.«

Župa Čerin bogata je duhovnim zvanjima. Iz župe je ravnatelj Caritasa Bosne i Hercegovine fra Miljenko Mika Stojić koji stoluje u Sarajevu, a u svakoj prigodi dolazi pomoći svojoj župi. Ističe da je BiH u cjelini na rubu siromaštva. Dovoljno je napomenuti da su 35.000 ljudi korisnici pučke kuhinje. Mirovine su oko 1.100 kuna. Samo u kantonu Sarajevo 70.000 ljudi traži posao. »Kad je u pitanju Hercegovina, posebno moja rodna župa, tu je ipak bolje, narod je jako solidaran i susretljiv, radišan i snalazi se.«

U župi djeluju redovnice školske sestre franjevke Hercegovačke provincije. Uključene su u pastoral, zatim predavanje školskog vjeronauka i vođenju domaćinstva.

Frama s tri sekcije

 

U župi sv. Stjepana djeluje Franjevačka mladež (Frama) u kojoj je aktivan Zvonimir Stojić, koji pohađa četvrti razred gimnazije u Čitluku. »Iz župe Čerin ima nas pedesetak u srednjoj školi, od toga je desetak nas gimnazijalca«, kaže potpredsjednik Frame Stojić. »Ima nas oko sedamdeset u Frami, od toga je pedeset aktivnih. Imamo glazbenu, kreativnu i dramsku sekciju. Dramska sekcija postala je prepoznatljiva, imali smo žive jaslice za Božić, to je već druga godina da to radimo. Kreativna sekcija vodi humanitarne akcije, prikuplja darove za potrebite, posebno za institucije koje vode brigu o najpotrebitijima. Glazbena sekcija sudjeluje na Framafestu i dosada ima jako dobre rezultate. K tome, imamo organiziranu 'malu Framu' u kojoj su pretežno učenici sedmih i osmih razreda, a stariji su u 'velikoj Frami', dakle studenti i srednjoškolci. Sastanci su tu svaki petak i mladi se jako dobro odazovu.

Kad gledam mlade, to je kao i drugdje, ima puno mladih bez posla. Mladi se čovjek mora opredijeliti, bez obzira na to što ima neko svoje obrazovanje, mora raditi nešto u životu, a kad se ukaže prilika, onda može raditi u svojoj struci. Poslije gimnazije planiram studirati u Mostaru i živjeti tu gdje sam rođen. Dio mladih ići će u Hrvatsku studirati, zapravo može se reći: pola ih tu ostaje, a pola ih odlazi. Sigurno je da ih se nekoliko neće vratiti poslije studija jer će najvjerojatnije tamo naći posao i tamo živjeti.«

U Frami je aktivan Jure Sojić, učenik drugog razreda gimnazije. »Bio sam u dramskoj sekciji, zatim pomažem u kreativnoj skupini. Tako smo organizirali božićnu tombolu, dijelili smo pozivnice onima koji su imućniji, dakle gospodarstvenicima. Odaziv je bio jako dobar. Prikupljali smo sredstva za Majčino selo ili Centar Ivana Pavla II.«

»U nama sva su stoljeća hrvatska«

Župljani Čerina, na čelu s franjevcima, vode brigu o sakralnim objektima i drugim spomenicima. Crkvu sv. Stjepana prvomučenika na području današnje čerinske župe spominje makarski biskup fra Marijan Lišnjić prije 330 godina. Grubi radovi na crkvi dovršeni su 1881. Već znatno prije, 1867, fra Marijan Miletić nabavio je crkveno zvono koje je objesio na drvene grede kako bi svojom zvonjavom pozivalo vjernike na misu i molitvu. Godine 1902. župa je brojila 3.294 vjernika, a 1940. broj se popeo na 5.312 pa je crkva proširivana.

God. 1960/61. crkvi je nadograđen betonski kor i zvonik s novim betonskim krovom. Postavljanjem pločica, opremanjem crkvenim klupama i ličenjem zidova 1966/67, za vrijeme župnikovanja fra Stanka Vasilja, crkva je dobila konačni oblik i izgled. U okvir oltara smještena je slika koja prikazuje kamenovanje sv. Stjepana.

Ispred župne crkve sv. Stjepana prvomučenika podignut je spomenik poginulim braniteljima i svim žrtvama I. i II. svjetskog rata. Blagoslovljen je 1. studenoga 2001, a građen je pod motom: »U nama sva su stoljeća hrvatska«. Odnosi se na spomen na 288 žrtava Prvoga svjetskog rata, zatim 479 žrtava Drugoga svjetskog rata te na 21 žrtvu Domovinskoga rata. Ukupno je iz župe sv. Stjepana prvomučenika u prošlom stoljeću na spomeniku zabilježeno 790 imena mučenika.

Pored župne crkve nalazi se filijalna crkva u Blatnici, zatim filijalna crkva u Donjem Velikom Ograđeniku i u Donjem Malom Ograđeniku.

Vlado Čutura, Glas Koncila
Top